Rancangan Pengajaran Harian


Rancangan Pengajaran Harian
UNIT : 11
Tarikh  : 4 Oktober 2012                                             Masa               : 9.00-9.30 pagi
Hari     : Khamis                                                          Bil.Murid          : 40 orang
Mata Pelajaran            : Bahasa Melayu                     Kelas   : 4 Hamka

Tajuk   : Menjaga Kebersihan Alam Sekitar

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan:
1.    Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya lima kata kerja yang terdapat dalam bahan rangsangan.
2.    Murid dapat menulis lima ayat yang gramatis berdasarkan gambar yang diberi.

Pengetahuan Sedia Ada Murid:
Murid pernah menyertai aktiviti gotong-royong di sekolah ataupun kawasan kediaman.
Bahan              : Gambar tunggal, LCD, komputer riba
Pengisian Kurikulum   :
            Ilmu – Pendidikan Alam Sekitar
            Nilai – Bekerjasama, cintakan alam sekitar, bertanggungjawab
            Kemahiran Bernilai Tambah :
                        Kemahiran Berfikir – menjana idea
                        Kajian Masa Depan – meramal
                        Pembelajaran Kontekstual – Muzik
Sistem Bahasa
            Morfologi – Kata  hubung
            Sintaksis – Ayat majmuk
Kosa kata- menimbus, menyabit, mengecat, menanam,mengutip dan menyapu.
Kemahiran: Fokus Utama
            8.1       Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
            Aras 3
i.              Membina ayat majmuk dengan kata hubung
            Fokus Sampingan
5.1       Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betuldan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
i.              Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang jelas.

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
( 5 minit )

Jadual Tugasan Murid

-Hari ini hari apa?
-Siapa bertugas
-Mengapakah perlu ada jadual?

Guru bertanya berdasarkan Jadual Tugasan Murid

Guru mengaitkan dengan topik pelajaran

Murid menjawab soalan guru.
Jangkaan jawapan
- Hari ini hari Khamis
-Solehan,Fhilysia  dan Siti bertugas.
-Kerja menjadi mudah dan teratur.

Kaedah-
Penyoalan

Pembelajaran Kontekstual

Nilai:
rajin
bekerjasama
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Langkah 1
( 7 minit )




















Gotong-royong membersihkan balai raya.






Kata kerja
Menanam, menimbus, mengecat, memaku, mengutip




Guru menayangkan LCD dan mengedarkan
gambar.

Guru mengarahkan murid membulatkan aktiviti dalam gambar .

Guru meminta murid menyenaraikan kata kerja dan mencatat pada gambar.


Murid melihat gambar.




Murid membulatkan aktiviti dalam gambar.


Mencatat
Kata kerja yang terdapat dalam gambar






Bahan:
LCD, gambar,
komputer riba



Nilai:
Patuh

 Kemahiran Belajar Cara Belajar:
-mencatat

Nilai:
Gigih






Langkah 2
(15 minit )

Peta MInda Ringkas
Teknik  soalan:

Siapa,apa,di mana, bila, mengapa dan bagaimana


Guru membimbing murid melengkapkan peta minda ringkas


Murid melengkapkan peta minda


Kemahiran Belajar Cara Belajar:
-mencatat





Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid



Menulis ayat majmuk.

Guru mengarahkan murid  mencatat Peta Minda Ringkas  dan menulis ayat daripada 
kata kerja.



Murid mencatat Peta Minda Ringkas  dan membina ayat yang gramatis

Murid membacakan contoh ayat yang telah siap.



KBT: menjana idea

Nilai
bertanggungjawab




Penutup
( 3 minit )

Rumusan



Nyanyian lagu



Guru membuat rumusan.

Guru meminta murid berdiri dan menyanyikan lagu.

Murid mendengar 
rumusan guru.

Nyanyian lagu Wonderpets.


Pembelajaran kontekstual
-muzik



No comments:

Post a Comment